Pełne imię Cziammy brzmi Jumcien Szierab Cziamma, co oznacza Wielka Matka Miłującej Mądrości.

SIERAB CIAMMA (Sherab Jyamma)

Nazywana także Kunsal Ciamma Cienmo jest źródłem wszystkich pozostałych emanacji. Posiada jedną twarz, troje oczu, dwoje ramion i dwie nogi. Uśmiecha się promieniejąc miłością i współczuciem. Jej ciało ma żółto-pomarańczowy lub złoty kolor. Pozycja ciała jest dynamiczna, dzięki lekkiemu skręceniu jego górnej części, co sugeruje, że się porusza. W uniesionej lewej dłoni trzyma lustro mądrości oraz kwiat, a w prawej, ułożonej na wysokości serca, wazę.
Przybrana jest w 13 ozdób stanu dzog-ku: tiarę, kolczyki, trzy naszyjniki (krótki, średni i długi), naramienniki, bransolety, łańcuszki na nogach, w połowie okalający jej ciało i w połowie rozwiany na wietrze szal, garderobę dolnej części ciała, tron, oparcie i ochronny parasol.
Podobnie jak jej emanacje zasiada na siedzisku z lotosu, słońca i księżyca, co symbolizuje przezwyciężenie przez nią niedogodności samsary. Słońce bowiem jest symbolem żeńskiego czerwonego thigle, księżyc symbolizuje białe męskie thigle, a lotos waginę, która jest miejscem ich spotkań. Kiedy się spotykają, wówczas męska metoda jednoczy się z żeńską mądrością, pozostając w wyzwolonym stanie jedności lotosu. Kwiat ten bowiem, mimo że wyłania się z błota, sam pozostaje nieskazitelnie czysty, tak jak natura umysłu czujących istot.
Towarzyszą jej Ciammy czterech kardynalnych kierunków, które wraz z nią nazywane są Ciammami Pięciu Kierunków. Wszystkie one reprezentują pięć ciał buddy. W takim ujęciu Ciamma centralna odzwierciedla stan bön-ku; Thabczen Dedrol na wschodzie – dzog-ku; Namkhai Dzözinma na północy – trul-ku; Tugdzie Ciamma na zachodzie – Nönpar-Cziangczupiku; Nangsi Kundrama na południu – Ngowo-nyiku.
Thabczen Dedrol jest biała i w prawej ręce trzyma sieć oraz błyskawicę, a w lewej yungdrung. Jej tron podtrzymują smoki, które reprezentują pokonanie gniewu. Jej sylabą nasienną jest SA.
Namkhai Dzözinma jest zielona i w prawej ręce trzyma ustawione jedna na drugiej dwie stupy oraz nóż. W lewej ręce ma naczynie z oczyszczającą wodą oraz misę. Jej tron podtrzymują konie, co oznacza zwycięstwo nad zazdrością. Jej sylabą nasienną jest HA.
Tugdzie Ciamma jest czerwona i w prawej ręce trzyma słońce oraz lasso, natomiast w lewej sztandar zwycięstwa wraz z klejnotem. Jej tron podtrzymywany jest przez garudów, co oznacza pokonanie pożądania. Sylabą nasienną tej dakini współczucia jest NI.
Nangsi Kundrama jest niebieska i w prawej ręce trzyma wojenny sztandar (rudar) wraz z hakiem. W lewej zaś kwiat utpala (tybetański mak błękitny) oraz kartę do kalkulacji astrologicznych. Jej tron podtrzymują słonie, co oznacza, że pokonała głupotę. Wyłania się z sylaby nasiennej RI.
Kolejnych jej osiem emanacji posiada charakter ochronny, gdyż zapewniają schronienie przed ośmioma rodzajami strachu – przed wrogami, klątwami, zniknięciem linii rodzinnej, nagami, błędnymi poglądami, błędami, śmiercią i wpływami planet.
Przed wrogami oraz przeszkodami i to zarówno wewnętrznymi, jak zewnętrznymi, chroni zielona Tugdzie Ciamma. Dakini ta w prawej ręce trzyma lasso współczucia, a w lewej klejnot. Wyłania się z sylaby nasiennej MA.
Po schronienie od klątw i czarnej magii udać się można do białej Yumczen Tsugi Gyendzigmy. W prawej ręce ma ona lustro mądrości, a w lewej, którą trzyma na wysokości serca, malę. Zasiada na tronie podtrzymywanym przez lwy, a jej nasienną sylaba jest ŁA.
Linie rodzinne przed ich zanikiem są chronione przez Sipę Gyuyi Yumczenmo, która także jest biała. W lewej ręce trzyma białe nasienie, a w prawej białe thigle. Oznacza to oczywiście symbol wnikającej w nią męskiej płodności, której zagrażają potężne hordy niszczące życie. Jej sylabą jest MA.
Jeśli boisz się nagów zwróć się do ciemnoniebieskiej Reszy Dugdulmy, która w swej prawej ręce ma sznur z węża, a w lewej wazę z nektarem. Tron tej dakini podtrzymują tygrysy. Zazwyczaj stoi ona przyodziana w ich skóry, a wokół niej tańczą płomienie ognia. Przywołuje ją sylaba nasienna DE.
Aby uniknąć kontaktu z ludźmi szerzącymi błędne poglądy, najlepiej poszukać towarzystwa Kunrig Losalmy w kolorze białym. W jej prawej ręce jest lampka maślana, która oświetla esencję wszystkich fenomenów, trzymaną przez nią w lewej dłoni. Zwierzęciem podtrzymującym jej tron jest jeleń, a jej sylabą nasienną jest znowu MA.
Przed błędami i zmaganiem się z trudnym własnym charakterem chroni Dakpa Thruyum Ma w kolorze czerwonym. Nosi ona yungdrung w prawej ręce oraz naręcze jałowca razem z wazą oczyszczającej wody w lewej. Jej tron umieszczony jest na rozkwitłym krzewie kesar. Sylabą nasienną tej dakini jest HI.
Pomarańczowa Yumczen Tsedzin Łumpama zapobiega przedwczesnej śmierci. W prawej ręce trzyma hak, a w lewej wazę, zasiadając na kwietnym tronie. Jej sylabą nasienną jest MO.
Niekorzystne wpływy planet i gwiazd odsuwa od nas zielona Namci Gungyal, która trzyma w prawej ręce metalowy hak oraz magiczną sieć w lewej. Zasiada na jednej z planet, trzymając pod kontrolą znajdującego się na lewo poniżej niej demonicznego Rahulę, który ma wiele oczu i wiele głów, będąc w istocie nieustannie szkodzącą planetą. Jej sylabą nasienną jest HA.
Inne ważne emanacje Sierab Ciammy umieszczone w jej mandali to: 16 bogiń zanoszących dary ofiarne, 7 Ciamm egzystencji, 8 Ciamm mądrości, 8 Ciamm pomyślnych, 10 Ciamm niedoścignionych, 13 łagodnych khandro, 13 pomnażających khandro, 13 potężnych khandro i 13 gniewnych.
Nie wszystkie Ciammy są widzialne oraz opisane, aczkolwiek nauki wspominają o ich wielkiej mnogości, która ma sięgać 1 miliona 300 tysięcy przejawień.

Cziam oznacza życzliwość i miłość, sylaba Ma oznacza matkę. Cziamma jest znana jako Matka wszystkich oświeconych istot przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Jest niezliczona liczba manifestacji Cziammy. W swej łagodnej formie tak jak na tym wizerunku, w lewej dłoni trzyma lustro reprezentujące mądrość i czystość jej serca, która odzwierciedla się w doskonałym zrozumieniu karmy i cierpienia wszystkich istot. Waza w jej prawej ręce zawiera nektar współczucia i esencję długiego pomyślnego życia.

Poprzez uzdrawiającą właściwość jej energii i moc błogosławieństw eliminowane są wszystkie karmiczne przeszkody. Gdziekolwiek się znajdujemy, Szierab Cziamma pozostaje naszym przewodnikiem, obrońcą i uzdrowicielem. Mantry i modlitwy związane z tą praktyką usuwają karmiczne zaciemnienia, wzmacniają takie jakości, jak mądrość, miłość, współczucie, przynoszą pokój i błogosławieństwa.

CategoryWykłady
Polityka prywatności           Śledź nas: