Praktyka Chod: Khadroi Ghe-gyang

 

Chod lub Lu-jin, jest jedną z bardziej niezwykłych praktyk duchowych. Chod dosłownie oznacza „odcinanie”. Lu-jin oznacza „rozdaje swoje ciało”. Oba terminy symbolizują oddanie swego ciała, bez przywiązania, w charakterystyczny rytualny sposób.

Praktyka odbywa się na ogół za pomocą wizualizacji (chociaż od czasu do czasu, na żądanie, w Tybecie i innych regionach Himalajów – np. Dolpo), można wykonać ją w obecności martwego ciała jako część obrzędu pogrzebowego.

Głównym celem Chod jest zerwanie z własnym ego, odcięcie pięciu trucizn świadomości i ignorancji. Chod w najwyższym zrozumieniu oznacza urzeczywistnienie Natury Umysłu.

Praktyka Chod pierwotnie pochodzi od Yum-chen Sherab Jyam-Ma (Wielkiej Kochającej Matki Mądrości) i jest przekazywana za pośrednictwem kolejnych mistrzów do dnia dzisiejszego.

Khadroi ghe-gyang jest jedną z najbardziej popularnych wersji praktyk Chod. Praktyka ta została skomponowana przez wielkiego uczonego Bonpo i mistrza Dzogczen Shar-za Tashi Gyaltsena (1858–1935), który osiągnął Jha-lu Wod-ku Chen-Po (Wspanialą realizację ciała tęczowego) – rozpuszczając się w światło i zostawiając tylko włosy i paznokcie.

Category Modlitwy
Polityka prywatności           Śledź nas: