W tradycji Yungdrung Bon istnieje grupa pięć bóstw tantrycznych pochodzących od Tantry Ojca, którzy ucieleśniają oświecone aspekty ciała, mowy i umysłu Pana Tonpa Shenraba Miwoche. Ta grupa pięciu jidamów jest znana pod nazwą Se Khar Chok Nga, pięć najwyższych realizacji.

Walse Ngampa

Walse Ngampa symbolizuje aspekt Oświeconego Ciała. Jest ciemnoniebieski, ma dziewięć głów i osiemnaście ramion w których dzierży wiele broni podporządkowując sobie wszelkie przeszkody. Jego partnerka ma pokojową naturę oświeconej Wielkiej Matki Satrik Ersang, znana jest jako Ngammo Yumchen Trope Taktenma. Jej ciało jest ciemnozielone. Tekst rytuału tego bóstwa „Etapy praktyki Walse”, został skomponowany przez Drenpa Namkha.

Lhagö Thokpa

Lhagö Thokpa symbolizuje aspekt Oświeconej Mowy. Ma kolor ciemnoniebieski, cztery głowy i dziesięć ramion, w których dzierży wiele broni podporządkowując sobie wszelkie przeszkody. Jego partnerka ma naturę Sipe Gyalmo i jest znana jako Jangnak Troma. Jej ciało jest ciemnozielone i ma niebiesko turkusowe włosy..

Trowo Tsochok Khagying

Jidam Trowo Tsochok Khagying symbolizuje aspekt Oświeconego Umysłu. Ma kolor ciemnoniebieski, trzy głowy i posiada sześć ramion. Jego partnerką jest Khala Dukmo. Jej ciało jest czerwone a ornamenty jej głowy to słońce, księżyc i gwiazdy. Rytuał tego bóstwa jest znany pod skróconą nazwą „Wielka realizacja Trowo”..

Walchen Gekho

Walchen Gekho symbolizuje aspekt Oświeconej Jakości. To bóstwo jest ściśle związane ze starożytnym królestwem Zhang Zhung i górą Tise (górą Kailash) . Ma kolor ciemnoniebieski dziewięć głów, cztery nogi i skrzydła niczym Garuda. Ma osiemnaście ramion, w których trzyma różne bronie do podporządkowania przeszkód. Jego partnerką jest królowa Drala, jej ciało jest czerwone. Istnieje pięć tantrycznych tekstów związanych z tym jidamem. Jeden z nich został napisany przez pierwszego opata klasztoru Menri, Nyammé Sherap Gyaltsena i jest zatytułowany „Sekretny nieujarzmiony Gekho”..

Walpur Drukse Chempa

Walpur Drukse Chema symbolizuje aspekt Oświeconej aktywności. Ten jidam jest również określany jako phurba. Ma trzy twarze i sześć ramion z których każdy trzyma Purbę – rytualny sztylet. On i jego partnerka są połączeni poniżej pasa i tworzą pojedynczą Purbę ozdobioną wężami. Zarówno Jidam jak i jego partnerka mają skrzydła. Istnieje wiele tekstów rytualnych związanych z Trowo Drukse Chempa.

CategoryWykłady
Polityka prywatności           Śledź nas: