Najbliższe wydarzenia

Aktualnie nie zbliżają się żadne wydarzenia.

INSTYTUT.

  • Opublikowano dnia: 26 maja 2016
  • przez: Darek Sawczuk
  • w:

Nauki Jungdrung Bon, przedbuddyjskiej, rdzennej tradycji duchowej Tybetu, obecne są w Polsce od ponad dwudziestu lat. W 2007 r. grupa uczniów jednego z odwiedzających Polskę nauczycieli Bon, Nyima Dakpy Rinpoche poprosiła Go o powołanie ośrodka tej tradycji w Polsce. W następnym roku na życzenie Rinpoche założono Instytut Śardza Ling.

Podstawowym celem tej organizacji jest wspieranie rozwoju duchowego polskich praktykujących Bon, a także zachowanie przedbuddyjskiej tradycji Jungdrung Bon na świecie. W tym celu Instytut ściśle współpracuje z organizacjami zrzeszającymi uczniów Rinpoche w innych krajach: USA, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.

Patronem organizacji został jeden z wybitnych mistrzów medytacji Jungdrung Bon – Śardza Taszi Dzialtsen. Osiagnął on pełne urzeczywistnienie, czyli tzw. tęczowe ciało, w chwili swojej śmierci, w roku 1934. Upowszechnianie licznych dzieł i praktyk duchowych podanych przez Śardza Taszi Dzialtsena należy również do celów Instytutu.

Obecnie grupy uczniów Nyima Dakpy Rinpoche działają w kilku miastach w Polsce: Poznaniu, Warszawie, Trójmieście oraz Kołobrzegu. Działalność Instytutu ogniskuje się wokół nauczania Rinpoche, a także innych nauczycieli Jungdrung Bon, cyklicznie zapraszanych do wygłaszania nauk oraz prowadzenia praktyk w Polsce. Instytut prowadzi również działalność wydawniczą, publikując książki oraz zapisy wykładów Rinpoche.

Po kilku latach przygotowań, w 2014 r. rozpoczęto wspólnymi siłami budowę stacjonarnego ośrodka medytacyjnego w Żydowie ( woj. zachodniopomorskie). Obecnie obok budynku świątyni powstaje budynek mieszkalny. Będą mogli z niego korzystać wszyscy praktykujący, którzy przyjadą na nauki z kraju i zagranicy. Regularne nauczanie w tym miejscu rozpocznie się w 2017 roku.